Вимоги до реферату
Реферат є, по суті, найпростішою студентською роботою адже до нього висуваються найпростіші вимоги. Саме реферати є першими завданнями, що видаються студентам для самостійного виконання. Уміння коротко викладати основні моменти дослідження стане в нагоді їм пізніше на атестації, коли комісії буде надано автореферат дисертації. Але до цього моменту треба буде пройти дуже довгий шлях. А поки усвідомимо основні вимоги до реферату.
Реферат – вимоги і як їх дотримати
До захисту реферату ніяких особливих правил не висувають. Зазвичай викладач просто переглядає текст і ставить оцінку. Якщо він сумнівається в самостійності виконання, то задасть пару-трійку питань по темі дослідження. Тому тут основна вимога – розуміння того, про що написано реферат. Якщо ви замовили його написання, то не полінуйтеся уважно прочитати і проконсультуватися з виконавцем. При особистому виконанні завдання, як правило, для відповіді на питання викладача вистачає тих знань, які почерпнули при відборі інформації.
- Реферат має певну структуру. Він повинен містити титульний лист, сторінку з планом, вступ, основну частину, підсумкові висновки, список літератури, і іноді додаються ще додатки. Основна частина роботи розбивається на розділи. Кожен розділ має свій заголовок, починати його з нової сторінки при цьому не обов’язково
- Обсяг реферату становить близько 15 сторінок. Тому від автора потрібен послідовний і короткий виклад основних аспектів по темі дослідження. Не рекомендується значне перевищення необхідного обсягу або ж написання всього лише десятка листів. Викладач вважатиме питання недостатньо освітленим або ж відзначить, що студент полінувався відокремити важливе від другорядного, зваливши все в купу.
- Особливо жорсткі вимоги виставляються до достовірності і актуальності інформації. Історія повна випадків, коли навіть вчені не змогли виявити фальсифікацію даних або придумані факти. Щоб не думати про те, наскільки достовірний матеріал, радимо використовувати при пошуку інформації підручники, наукову періодику, монографії, дисертації, сайти з офіційною статистикою і чинне законодавство. Звертайте увагу на рік видання, відкидаючи книги, видані більше п’яти-семи років назад. Це правило не стосується фундаментальних праць у вашій сфері.
Хороший реферат завжди містить малюнки чи таблиці. Це правило негласне, але його виконання допоможе отримати на захист відмінну оцінку. Можна запозичити відповідний ілюстративний матеріал у вчених, зробивши відсилання на першоджерело, або ж створити його самостійно, спираючись на прочитані книги.
Вимоги свідчать, що дослідження має досягти завдання, поставлені у вступі. Висновки демонструють короткі підсумки щодо виконання кожного завдання. Формулюйте завдання для вступу в такий спосіб: один розділ – одна задача. У висновках присвятіть один-два для освітлення підсумків виконання кожного завдання.
Реферат оформлюється відповідно до вимог ГОСТ. Знання основних положень цього стандарту є обов’язковою умовою для допуску до захисту курсових або дипломних проектів, проходження перевірки в редакції наукового видавництва. Розбирати самостійно ці вимоги, читаючи текст, написаний сухою канцелярською мовою, складно. Тому відкрийте методичні рекомендації вашого ВНЗ для написання дипломів і пошукайте приклади оформлення таблиць, літератури, схем, формул і т.д.
Спробуйте звернутися за допомогою до викладачів