Як швидко запам’ятовувати потрібну інформацію

Не лише студенти стикаються із проблемою запам’ятовування великих обсягів інформації напередодні іспиту або тестування. Виступ із доповіддю, презентація ідеї, написання звіту… Все це вимагає пам’ятати десятки даних та фактів. Для деяких професій, таких як лікарі чи юристи, уміння запам’ятовувати – ключ до професійної успішності.

Як відбувається запам’ятовування

Людина отримує інформацію за допомогою зору, смаку, нюху, слуху та дотику. Саме так збираються дані про навколишній світ, після чого і починається процес запам’ятовування. Його умовно можна розділити на два етапи: попадання в короткострокову та довгострокову пам’ять. Довгострокова пам’ять і зберігає потрібну нам інформацію днями або роками, період перебування в короткостроковій – кілька секунд.

Під час переходу від сприйняття даних до короткочасної пам’яті головну роль відіграє увага. Чим сильніше сконцентруєтеся, тим більше зрештою зможете запам’ятати.

Асоціації та повторення – основні методи переведення інформації з короткочасної пам’яті до довгострокової. Найчастіший і найефективніший спосіб – це асоціації, що пов’язують між собою окремі дані, доки вони не сформують певну чітку систему. Якщо асоціювати нема з чим, на перший план виходить повторення. Додаткову роль відіграють стимули – запах, звук, візуальний образ.

інформація

Десять порад як швидко запам’ятати інформацію

  1. Розумійте. Немає сенсу зазубривати незнайомі слова, фрази чи формули. Швидше за все, ви не згадаєте їх вже наступного дня під час складання іспиту. Мозок швидко відкидає незрозумілі, не пов’язані асоціативно слова, бажаючи витрачати ними ресурси. Ви запам’ятаєте набагато більше матеріалу, якщо одразу знайдете визначення незнайомих термінів. Після чого кілька разів уважно прочитайте текст та застосуйте прийом нагадування. Закрийте книгу і спробуйте сформулювати, про що там було написано.
  2. Інтервальне повторення. Інформація не забувається вся одночасно, це відбувається поступово, наприклад, протягом години забувається більше половини вивченого. Щоб цього не відбувалося, радять повторювати матеріал із певною періодичністю. Перший раз – відразу після прочитання, другий – через 20 хвилин, третій – через 8 годин і востаннє – через день.
  3. Вибирайте головне. Об’єм пам’яті не безкінечний, до того ж значна частина вже заповнена шматками різноманітної інформації – від сімейних історій до цитат з пісень улюблених музичних груп або фільмів. Тому виділяйте головне. Будь-який текст складається з «води», вступних слів та непотрібних пояснень. Під час читання одразу виділяйте основні думки чи самостійно формулюйте тези. Тут можна використовувати прийом “жовтого маркера”, заснований на тому, що запам’ятовуються повніше ті дані, що виділяються на тлі інших. Також добре запам’ятовується, якщо записати сформульоване від руки.
  4. Ходіть. Двигуна активність покращує роботу мозку. Ходіть із кімнати в кімнату, читаючи підручник, а потім зробіть перерву та прогуляйтеся в парку, зробіть фізичні вправи або займіться домашніми справами. Крім руху пам’ять покращує зміна місця навчання.
  5. Читайте та переказуйте вголос. Під час читання вголос мозок бачить інформацію очима та додатково сприймає через слух. Це збільшує кількість даних, що запам’ятовуються з першого разу. А переказ дає змогу закріпити в голові базові ідеї та структурувати матеріал.
  6. Вивчайте поступово. Не намагайтеся вивчити все одразу, а розбийте на частини, запланувавши відпочинок чи зміну діяльності після запам’ятовування кожної з них.
  7. Шукайте асоціації. Якщо неможливо осмислити прочитане, займіться підбором асоціацій. Це відмінний прийом щодо іноземної мови. Подумайте, які звукові, тактильні, смакові асоціації викликає у вас слово, на що воно схоже на звучання.
  8. Візуалізуйте. Побудова схем, розвішування стікерів з новими словами спрямовано регулярне повторення і усвідомлення, структурування вивченого. Нехай стікери з термінами та словами іноземною мовою оточують вас скрізь, регулярно трапляючись на очі. Можете підписати назву предметів домашнього побуту іноземною мовою. Так швидше запам’ятайте, як називається англійською чайник, кран або сорочка.
  9. Додайте емоційне забарвлення. Наша пам’ять любить яскраві барви. Тому вчити вірші чи текст участі у п’єсі оптимальніше одночасно з необхідними інтонаціями та мімікою. Зв’язуйте матеріал з емоціями та історіями з життя, книг чи фільмів.
  10. Підготуйте організм. Налаштуйтеся на продуктивну роботу, не забувши відпочити та виспатися перед цим. Зробіть обстановку комфортною, виключивши подразники та зайвий шум. Попросіть друзів та членів сім’ї не турбувати пару годин.
Залишилися питання?

Спробуйте звернутися за допомогою до викладачів

3.1/5 - (7 голосів)
Оцініть запис