Вступ до аспірантури: правила і умови

Аспірантура підійде тим, хто тяжіє до викладання або планує надалі займатися теоретико-практичними дослідженнями. Студенту неможливо стати аспірантом, якщо не закінчена магістратура. Тому ще на середині бакалаврату подумайте про те, чи хочете відразу відправлятися працювати або ж плануєте закінчити магістратуру.

З чого почати вступ до аспірантури?

посвідчення аспіранта

Для початку виберете вищий навчальний заклад. Переважно студенту вибрати аспірантуру в рідному навчальному закладі. Він знає викладачів, встиг би мовити себе, як розумного, старанного студента. На кафедрі пам’ятають ще дипломну роботу, а також результати підсумкових іспитів. Починати з таким базисом легше.

Однак не скрізь ВНЗ надає аспірантуру. Або ж студенту важливо вступити на бюджет, а місця залишилися тільки на платному відділенні. Починайте шукати місце заздалегідь, звернувшись до відповідних відділів відповідних навчальних закладів.

Документи для вступу до аспірантури

Співробітники відділу зобов’язані розповісти, як вступити до аспірантури, яка документація для цього необхідна. Студенту приходиться збирати такий набір паперів:

Заява
Вказується бажання вступити виключно на бюджетні місця або ще й на контракт.
Копія диплома магістра і додатки
Це диплом, а також вкладиш з оцінками і результатами підсумкового іспиту
Копія паспорта, ІПН
Щоб бути зарахованим на денну форму, надайте дві копії
Дві фотокартки Кольорові, розміром 3 * 4 сантиметрів.
Папір з рекомендаціями наукового керівника
Студент проходить співбесіду, повинен надати таку ж папір з його схваленням
Особовий листок
Заповнюється шаблон, де вказуються роки надходження, закінчення, перелік наукових проектів, контактна інформація
Автобіографія
Коротка автобіографія для відділу кадрів
Виписка з засідань кафедри
Це рекомендація студенту вступити до аспірантури, видана працівниками кафедри або викладачами факультету
Список наукових проектів
Це статті, тези для конференцій, реферат майбутньої дисертації
Згода на зберігання і обробку інформації Підпис під типовим шаблоном

Форми навчання на аспірантурі

Студент поступає на денну або заочну форму.

  1. Очну аспірантуру радимо тим, хто палко бажає займатися науковими проектами. Вона не залишає часу студенту попрацювати, так як потрібно відвідування занять, регулярне спілкування з науковим керівником. Єдиний шлях заробити грошей – це підробляти на частину ставки вузівським лаборантом, секретарем або помічником. Але заробітки будуть невеликі. Тобто дохід становитиме стипендія (якщо встановлена), невеликі підробітки.
  2. Студенту, який вибрав заочну форму, дозволяється відвідувати іспити, спілкуватися дистанційно з науковим керівником, пропускати лекції.

Аспірантуру також ділять на бюджетну і платну

  • Студенту, який має високі вступні оцінки, дозволяється навчатися за державний рахунок. Якщо не наробив заборгованостей, які не нахапав трійок, то отримує стипендію. Охочих зайняти бюджетні місця вистачає, тому список вибудовується по спадаючій екзаменаційних оцінок, середнього бала з усіх предметів. Люди, що займають верхні позиції, отримують бюджетні місця.

Для збільшення ймовірності надійти на бюджет радимо при подачі списку наукових проектів або особового листка описати досягнення. Студенту дозволяється вказати перелік опублікованих наукових статей, відвіданих конференціях, отриманих гранов. Стануть в нагоді патенти або червоний диплом, позитивні відгуки з місця практики, якщо базою виступає серйозна фірма.

Цікаво знати! Методи конспектування лекції для учнів. Стандартний процес прослуховування й записування лекцій у ВНЗ передбачає написання викладачем тез на дошці, зачитування лекції і запис основних моментів студентами. Такий підхід забезпечує найкраще запам’ятовування тому, що з’єднує візуальне, аудиальное, кинестетическое і дискретне сприйняття.
  • Якщо діяти за платну аспірантуру, то студенту доведеться платити за навчання самостійно. Це не дешеве задоволення, так як сума в кілька разів вище ціни за магістратуру, а до витрат додаються такі статті витрат, як публікації статей, відвідування конференції, організація дослідження і т.д.

Вступні іспити до аспірантури

Вступ до аспіранури

Перелік вступних іспитів, з якими зустрічається вчорашній студент, залежить від особливостей ВНЗ та спеціальності. Зазвичай це іспит за фахом, англійська мова, філософія. Програма надходження іноді спрощується, студенту видають перелік питань на кафедрі або враховують оцінки за випускний іспит, реферат аспиранта.

В аспірантуру надходять люди включно до 45 років. Молоді частіше вибирають очну форму, а бажаючі після 30 років – заочну.

Переваги аспірантури

Право законно займатися науковою та дослідницькою діяльністю.

  1. Дає молодим людям відстрочку для армії.
  2. Шанс завести знайомства в науковому співтоваристві, зрозуміти принципи його існування зсередини.
  3. Надійшли на заочну форму, отримують додаткову відпустку для відвідування сесій довжиною 30 днів.
  4. Шанс отримати гранти, напрямок на міжнародне стажування.
  5. Виділення допомоги для покупки наукової літератури, проведення дослідження.
  6. Рішення вступити виправдано, коли хочеться зберегти кімнату в гуртожитку.
  7. Корисний бонус при пошуку роботи.
  8. Аспіранти часто займаються репетиторством, їхні послуги коштують дорожче.

Скільки триває аспірантура

Період навчання становить 3 (очна форма) або 4 (заочна форма) року. За цей час пишеться кандидатська дисертація, а за підсумком здаються іспити.

Студенту здається, що часу попереду багато. Однак написати кандидатську дисертацію займає не один рік. Підбирається література, створюється теоретична глава, проводиться дослідження, описуються результати і розробляються рекомендації. Це супроводжується написанням і публікацією десятка наукових статей, відвідинами конференцій і симпозіумів.

Науковий керівник любить використовувати сили аспіранта, доручаючи вести семінарські заняття, читати лекції, виконувати всілякі доручення. Тому 3-4 роки пролетять швидко.

Залишилися питання?

Спробуйте звернутися за допомогою до викладачів

5/5 - (238 голосів)
Оцініть запис