Як впоратися з прокрастинацією

За словами психологів, близько 20% дорослого населення Землі страждає на прокрастинацію. Найчастіше цей стан плутають з лінощами, звинувачуючи людей у ​​банальному небажанні працювати і взяти відповідальність за свої вчинки. Але між цими явищами є серйозні відмінності.

Прокрастинація характеризується схильністю відкладати важливі справи, при цьому людина не відпочиває, а продовжує робити абсолютно непотрібні дії, у неї наростає втома. Вона не перестає так чинити навіть знаючи, що загрожують неприємності. Тобто прокрастинація не схожа і на відпочинок, адже життєва енергія витрачається, причому чим більше її вже було витрачено, тим вищий ризик, що справи й надалі простоюватимуть.

Таким чином, той, хто прокрастинує, хоче почати, але не може і дуже турбується з цього приводу. А лінивий не береться до роботи свідомо, шукає всілякі виправдання, щоб зняти із себе частину обов’язків.

прокрастинація боротьба

Причини прокрастинації

Сучасний світ пропонує величезні можливості для використання потенціалу кожної особистості. Ми живемо довше наших предків, вибудовуємо безпечне середовище, маємо доступ до якісної медицини та неймовірної кількості інформації. При цьому цивілізоване суспільство прагне розширювати індивідуальні свободи.

У результаті люди зустрічаються з проблемою вибору, коли зростання кількості можливостей викликає труднощі щодо визначення оптимального напряму діяльності та розвитку. Ми довго обмірковуємо варіанти, сподіваючись знайти ідеальний, сумніваємося і відтягуємо момент прийняття остаточного рішення. Досить часто сумніви щодо правильності турбують і після вибору при обмірковуванні переваг, які б принесли незроблені вчинки. Страхи, що не зможемо повною мірою реалізуватися, призводять до фрустрації та постійних дорікань. А це, у свою чергу, до чергових витрат дорогоцінної енергії.

Так, жити у сучасному світі, незважаючи на всі блага цивілізації, непросто. Вчені вважають, що саме страхи лежать в основі прокрастинації – страх помилок або змін, невпевненість у собі, незнання, як бути після досягнення успіху. Погіршують ситуацію невміння приймати важливі рішення та планувати, надія все встигнути в останній момент, нерозуміння наслідків, втрата внутрішньої мотивації.

Поради як впоратися з прокрастинацією

  1. Ставити досяжні та зрозумілі цілі. Розбивайте складні завдання на кілька простіших. Реально оцінюйте власні сили та формуйте розуміння, до чого призводить виконання того чи іншого завдання.
  2. Правило п’ятнадцяти хвилин. Виберіть одну з цілей, наприклад, вирішення задач та встановіть таймер на 15 хвилин. Займайтеся лише обраною справою, доки не пролунає сигнал. Продуктивна діяльність навіть протягом такого невеликого періоду часу може дати приголомшливі результати.
  3. Техніка “Помідора”. За своєю суттю вона схожа на правило 15 хвилин, проте тимчасовий проміжок вибирається самостійно. Після спрацьовування таймера рекомендується відпочити кілька хвилин і розпочинати наступний етап. Після закінчення четвертого циклу робиться велика перерва на 15-30 хвилин. Для зручності можна використовувати програми Pomodoro Tracker, Pomodoro Timer та ін.
  4. Не відволікатись. Заберіть всі фактори, що дратують та відволікають. Наприклад, вимкніть телевізор, музику або попросіть членів сім’ї не турбувати пару годин. Якщо не вдається боротися з потоками питань та прохань, то спробуйте досвід фрілансерів та відшукайте тихе кафе. В офісі стануть у нагоді навушники, що заглушають розмови колег. Соціальні мережі – це ще один відволікаючий фактор. Для концентрації уваги знадобляться спеціальні програми, які блокують вхід на певний період, наприклад Self Control, Pause, Moment, Freedom або StayFocusd.
  5. Сортуйте справи за важливістю. Додатково визначайте заздалегідь, які з них не можна відкладати на завтра за жодного приводу.
  6. Навчиться отримувати задоволення від процесу. Не треба порівнювати себе з іншими, оцінювати щогодини власну успішність та озиратися на сина маминої подруги. Натомість регулярно хвалите себе, сприймайте невдачі як спосіб отримання корисного досвіду. Наприкінці кожного дня перераховуйте всі досягнення, не забуваючи про найдрібніші. Ви здивуєтеся, наскільки добре справляєтеся з роботою.
  7. Знайдіть соратника. Партнер підтримуватиме і підштовхуватиме вас до звершень, не даючи забути про намічені плани. Особливо, якщо будете з ним відверті та розкажіть про свої проблеми.
  8. Нагороджуйте себе. Коли життя складається з низки складнощів і безперервної важкої праці, то легко втратити залишки мотивації. Тому після закінчення продуктивного дня порадуйте себе чимось приємним.
Залишилися питання?

Спробуйте звернутися за допомогою до викладачів

Оцініть запис