Як легко прокинутися вранці

Природа розділила нас на «сов» та «жайворонків», тобто тих, хто не може рано прокинутися, і нездатних пізно лягти спати. Відповідно, і період продуктивної роботи у цих категорій людей буде різним. «Сови» прокидаються ближче до обіду і лише тоді здатні вирішувати складні завдання, а «жайворонки» увечері мріють лише про відпочинок. Звичайно, «жайворонки» в сучасному світі почуваються комфортніше, однак, у будні дні, особливо восени та взимку, навіть їм складно рано прокинутися. Для «сов» кожен ранній підйом на роботу чи навчання стає мукою.

Поради, як швидко і легко прокидатися, умовно можна розділити на дві групи, адже важливо не тільки правильно вставати ранком, а й засипати ввечері.

пробудження

Як правильно підготуватися до сну

  1. Вимикайте джерела яскравого світла. Темрява подає організму сигнал виробляти гормон, що викликає сонливість. Тому якщо перед сном довго знаходилися в яскраво освітленій кімнаті, дивилися телевізор або сиділи за комп’ютером, то організму знадобиться деякий час, щоб почати виділення гормонів.
  2. Не використовуйте занадто щільні штори. Людський організм здатний прокидатися, щойно стає занадто світло у спальні. Тому наявність штор допоможе поспати довше влітку, але вироби з занадто щільної тканини утруднять процес прокидання.
  3. Постарайтеся лягати спати одночасно. Ця порада мало застосовна для бурхливого студентського життя, проте найчастіше все ж таки є можливість лягати в певну годину і виділити для сну 7-8 годин. Це середнє значення тривалості сну. Кажуть, Наполеону було достатньо 4 годин, щоб виспатися, а ось Альберт Ейнштейн проводив у ліжку 10-12 годин, вважаючи довгий сон основною запорукою своєї продуктивності.
  4. Зробіть засипання приємним. Добре провітрюйте кімнату, насичуючи повітря киснем, знайдіть відповідну температуру повітря. Добре допомагають приємні ритуали, наприклад, використання ароматичних масел, розслаблююча музика, прослуховування аудіокниг перед сном.  Смартфон навпаки заважає засинанню. Причина – випромінювання особливого типу світла – синього, що перешкоджає виробленню мелатоніну. Синє світло викликає у організму почуття настороженості, тому слід використовувати на гаджетах фільтри синього світла та відкласти їх за півгодини до сну.
  5. Обмежуйте розумову активність. Мозку потрібен час, щоб перебудуватися на режим відпочинку. Тому вирішувати допізна завдання, а після миттєво заснути, не вдасться.

Як швидко прокидатися

  1. Розташуйте будильник подалі. Якщо залишати його на тумбочці, то рано чи пізно виявите, що навчилися відключати будильник не прокидаючись. Тому бажано відносити у протилежний кут кімнати. І не спіть після сигналу будильника. Зайві 10-15 хвилин сну не допоможуть почуватися краще, краще відразу вказуйте той час, коли плануєте встати. А щоб гарантовано не заснути після сигналу, можна використовувати спеціальні програми, що вимагають вирішити завдання або виконати вправи для вимкнення будильника.
  2. Увімкніть світло та відкрийте вікна. Сонячне світло або його імітація активізує діяльність мозку, допомагаючи цим прокинутися. Якщо у вашому місті часті тумани та похмуре небо, то зверніть увагу на світильники, що імітують сонячне світло. Цей прийом світлотерапії побудований на теорії, що можна змінити біологічний годинник, заповнюючи нестачу світла. Приємний бонус – суттєво знижується ризик сезонної зимової депресії, яка не дає вставати вранці та продуктивно працювати.
  3. Зробіть ранковий підйом приємним. Наприклад, одна з причин, чому не хочеться вилазити із ліжка, це холод у кімнаті. Покладіть на відстані витягнутої руки теплий халат, а біля ліжка залиште зручні тапочки, тоді не буде спокуси залишатися довше під ковдрою та ризику при цьому заснути. Додасть комфорту кавоварка з таймером, яка наповнить квартиру ароматом кави в ранковий час, відкладений учора шматочок торта на сніданок.
  4. Плануйте ранок наперед. Планувати завжди корисно. Продумайте порядок дій вранці, щоб усе було зроблено без поспіху. Відсутність стресу та запізнень зробить ранок приємнішим і наповнить позитивом на весь день. При цьому виявиться, що частину справ цілком можете виконати ввечері – вибрати і погладити одяг, підготувати продукти для сніданку, зібрати необхідні для роботи речі.
  5. Фізична активність. Її рівень залежить від того, як любите спорт. Комусь достатньо зробити невелику зарядку або прийняти прохолодний душ, а іншому допомагає пробіжка ранковим парком. У будь-якому випадку, тілу потрібен час для не стресового переходу в режим неспання. Тому почати варто з підтягування, дихальних вправ, плавної розминки.
Залишилися питання?

Спробуйте звернутися за допомогою до викладачів

Оцініть запис